Ć
 
 
E
 
 
 
 
I
 
 
 
 
Ł
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
X
 
 
 
Ź
 
Hasła szersze: Kluby sportowe
Hasła węższe: 
Brak
Hasło główne: Ludowy Klub Sportowy „Polonia” Luszowice

Ludowy Klub Sportowy „Polonia” Luszowice

 

Klub powstał w 1949 roku, ale początki działalności sportowej w Luszowicach sięgają okresu międzywojennego, kiedy lokalna młodzież rozgrywała zawody z drużynami z Fabloku. W 1947 roku rozpoczęła się budowa boiska sportowego a dwa lata później klub oficjalnie zaczął działać i wszedł do Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych. Pierwszymi dyscyplinami uprawianymi w organizacji były: piłka siatkowa, tenis stołowy i szachy, a w 1950 roku zgłoszono drużynę piłki nożnej do rozgrywek w Podokręgu Piłki Nożnej w Chrzanowie. Pierwszym prezesem był Edmund Kozub, następnie Józef Jamrozik i Marian Turek. W 1954 roku klub zawiesił działalność czego powodem była tragiczna śmierć jednego z zawodników- Rudolfa Niemczyka, który zginął w drodze na mecz pod kołami samochodu. Część kadry przeszła do „Górnika” Siersza, a LZS „Polonia” stratował tylko w powiatowych spartakiadach. Dopiero w 1959 roku drużynę ponownie zgłoszono do rozgrywek.
Lata 60. przyniosły spore zmiany. Prezesem Polonii został Tadeusz Głowacz, który pełni tą funkcję do dnia dzisiejszego. Sekcja tenisa stołowego awansowała do klasy „A” ale z powodu kłopotów finansowych została w 1968 roku rozwiązana. Natomiast drużyna piłki nożnej awansowała do klasy ‘B”, a później do klasy ‘A” Podokręgu Piłki Nożnej w Olkuszu. Do klubu należała młodzież nie tylko z Luszowic ale także z Balina gdyż nie było tam podobnej organizacji. Zawodnicy klubu zasilali bogatsze kluby, które grały w wyższych klasach tj. Fablok Chrzanów, Górnik Sierszę, Viktorię Jaworzno, Zagłębie Sosnowiec i klub z Alwerni. Największy sukces wśród wychowanków „Polonii” odniósł Wiesław Liszka, który grał w I lidze w barwach Zagłębia Sosnowiec. Aktualnie drużyna stratuje w klasie B podokręgu Chrzanów.

 

Mirosława Starzycka
3 kwietnia 2012 r.

 

Bibliografia:

  • Plan Odnowy Miejscowości Luszowice na lata 2010-2017. Dostępny w Internecie: http://www.chrzanow.pl/files/plan_odnowy_miejscowosci_luszowice.pdf. Rozdział 2.4. Infrastruktura społeczna, s. 15
  • Pod bocianim gniazdem. Przełom, 1999, nr 39, s. 33

Hasło bibliografii regionalnej:

Ludowy Zespół Sportowy "Polonia" (Luszowice)