Ć
 
 
E
 
 
 
 
I
 
 
 
 
Ł
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
X
 
 
 
Ź
 
Hasła szersze: Ludzie
Hasła węższe: 
Brak
Hasło główne: Potaczało Michał

Potaczało Michał

 

Potaczało Michał urodził się 8 sierpnia 1912 roku, w Hucisku koło Leżajska jako siódme dziecko Rocha i Marii z Kołodziejów. Tam też skończył szkołę podstawową, a dalszą naukę kontynuował w Leżajsku w Państwowym Gimnazjum im. Bolesława Chrobrego. Mieszkając w Leżajsku odkrył swoje powołanie i początkowo chciał wstąpić do tamtejszego zakonu oo. Bernardynów. Ostatecznie po zdanej w 1932 roku maturze wstąpił do seminarium  w Przemyślu i tam też w 1937 roku przyjął świecenia kapłańskie.
Przez rok był wikariuszem parafii w Pysznicach koło Stalowej Woli skąd został przeniesiony do Rozwadowa gdzie otrzymał posadę katechety. Dbał o rozwój duchowy młodzieży, a wśród dorosłych angażował się w walkę z pijaństwem. Po wybuchu wojny został działaczem Narodowej Organizacji Wojskowej i Armii Krajowej oraz nieoficjalnym komendantem cywilnym Rozwadowa. W latach 1942-1945 musiał ukrywać się ścigany listem gończym gestapo. W swojej tułaczce trafił w Bieszczady. W latach 1944-9145 był rezydentem w Chmielniku koło Rzeszowa gdzie pracował jako kapelan w szpitalu. W roku 1945 został kapelanem Sióstr Urszulanek w Rokicinach Podhalańskich, jednak ponownie musiał stamtąd uciekać, ścigany tym razem przez Urząd Bezpieczeństwa. Tak znalazł się w Olsztynie gdzie do 1951 roku pracował jako kapelan w Szpitalu Mariackim i katecheta w gimnazjum. Uczył religii, języka polskiego, historii i matematyki. W tym czasie podjął również studia zaoczne historyczne na Uniwersytecie Warszawskim, które ukończył w 1952 roku. W następnych latach przebywał w Skierniewicach, Michalinie koło Warszawy, Spytkowicach koło Rabki i Poroninie, aż w 1954 roku trafił do Chrzanowa.
Tutaj przez 21 lat piastował stanowisko administratora parafii p.w. Matki Bożej Ostrobramskiej na Rospontowej. W 1970 roku został mianowany kanonikiem z prawem do noszenia rokiety i manoletu. Zmarł nagle w 1975 roku. Zgodnie z pozostawionym testamentem został pochowany obok kościoła i pomnika św. Maksymiliana Kolbego, który wystawił wraz z parafianami w 1972 roku, na skraju lasu.

 


25 sierpnia 2011 rok
Mirosława Starzycka

 

Bibliografia:

  • ADAMCZYK, Józef. Śladami świętych i błogosławionych oraz kandydatów na ołtarze. Kraków: Salwator, 2003. Rozdz. Świętobliwy ks. Michał Potaczało, s. 150-151
  • LECHANDRO, Jan W. Ksiądz Michał. Chełmek, Oświęcim: Jan W. Lechandro, 2007. 74 s.

Bibliografia regionalna:
Potaczało Michał (ks.)