Ć
 
 
E
 
 
 
 
I
 
 
 
 
Ł
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
X
 
 
 
Ź
 
Hasła szersze: Ludzie
Hasła węższe: 
Brak
Hasło główne: Chłopek Helena

 Chłopek Helena


Helena Chłopek (1917-2007) urodziła się w 1917 roku w Rozalinie. Wiersze zaczęła pisać mając 14 lat, a w 1936 roku zadebiutowała na łamach „Niedzieli” pod panieńskim nazwiskiem Helena Świtałówna. Cała jej twórczość z okresu przedwojennego spłonęła w czasie wojny. Po wysiedleniu z Rozalina przyjechała do Chrzanowa, gdzie wyszła za mąż, założyła rodzinę i wychowała ośmioro dzieci. Pisarstwo na długie lata zeszło na dalszy plan. W 1971 roku, kiedy związała się w Grupą Literacką „Gronie” z Żywca, nastąpił jej ponowny debiut w Chłopskiej Drodze. Od 1983r. związana z Grupą Twórczą "Cumulus" działającą przy MOKSiR w Chrzanowie, której była współzałożycielką. Należała również do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie.
Jej wiersze i eseje ukazywały się w wielu czasopismach, m.ni Zielonym Sztandarze, Kamenie, Niedzieli, Gościu Niedzielnym, Karcie Groni, Przewodniku Katolickim, Dzienniku Ludowym, Nowej Wsi, Gromadzie czy Za i przeciw, a także w antologiach i zbiorach. Opublikowała pięć tomików poetyckich: „Z rozalińskich łanów” (1980 r.), „Powroty” (1983 r.), „Okruchy” (1989 r.), „Za miastem” (1996 r.), „Pójdę tam” (2005).
 Poetka była laureatką licznych konkursów literackich. Otrzymała m. in. pierwszą nagrodę w konkursie poetyckim "Dzieci Zamojszczyzny" i wyróżnienia w konkursach "O różę św. Teresy" i  "im. Leopolda Staffa" czy w konkursie poetyckim Jana Pocka. Zdobyła pierwsze miejsce w Turnieju Jednego Wiersza w Chrzanowie. Kilkakrotnie zdobywała laury w konkursie „O Herb Grodu Miasta Chrzanowa”.
 Jej wysiłek twórczy oraz działalność na rzecz upowszechniania kultury były wielokrotnie nagradzane. W 1994 roku otrzymała od Ministra Kultury i Sztuki odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”, w 1999 roku nagrodę Burmistrza Miasta Chrzanowa, a w 2001 roku, przyznawaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodę im. Oskara Kolberga.
 Poetka zmarła, po ciężkiej chorobie, 18 listopada 2007 roku. Na cmentarzu parafialnym w Chrzanowie żegnali ją bliscy, przyjaciele i znajomi.

9 czerwca 2011
Mirosława Starzycka

Bibliografia:

  • Co słychać u chrzanowskich poetów. Kronika Chrzanowska. Marzec 1996, nr 54, dod. Teczka Literacka
  • Helena Chłopek zmarła. Kronika Chrzanowska. Grudzień 2007, nr 152, s. 8
  • Proza życia zamieniona w poezję. Przełom. Kwiecień 2007, nr 18, s. 20